Dlaczego warto pić wodę alkaliczną java?

Dlaczego warto pić wodę alkaliczną java?

Woda java alkaliczna jest używana od dłuższego czasu na Dalekim Wschodzie, gdzie była przydatna do celów leczniczych. Oprócz wody z normalnych złóż, wodę można uzyskać z lodowców, z dna oceanów, a także z urządzeń, które produkują wodę w nich przez elektrolizę, zużywając energię elektryczną. Woda java alkaliczna nazywana jest wodą zredukowaną, ożywioną lub strukturalną.

Czym różni się ona od zwykłej wody?

Woda java alkaliczna to woda o bardzo zasadowym pH, czyli taka, która posiada więcej cząsteczek H2O za pomocą jonów H3O + i anionów OH- niż wewnątrz wody neutralnej. Ładunki te powodują, że substancja ta jest w stanie przewodzić prąd i tworzyć zwarte kropelki. To daje wodzie przyjemny smak, ale jest niestabilny. Rozpada się na aniony zwane jonami wodorowęglanowymi (są to zwykle jony wodorowęglanowe HCO3 i jony węglanowe CO3). Niekorzystne jony dominują wtedy, więc oczekuje się, że więcej dodatnich jonów H3O + utrzyma równowagę w tej wodzie. W rezultacie woda ta ma wysokie pH. Dzięki temu bez trudu pochłania tlen z niszczących wolnych rodników, neutralizując ich szczególne działanie.

Jakie są podstawowe właściwości zdrowotne wody java?

Dobroczynne właściwości regularnego stosowania wody alkalicznej wynikają z jej szczególnej struktury. W wyniku tzw. ujemnego potencjału redoks, woda java ma atrybuty antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Co więcej, nie tylko prędko i skutecznie zatrzymuje wilgoć, ale także wspomaga dotlenienie tkanek, a także detoksykację. Tym samym woda taka:

  • neutralizuje nadmiar kwasów;
  • wzmacnia kości;
  • spowalnia wzrost guzów nowotworowych;
  • skraca życie raka i przyspiesza ich śmierć;
  • chroni tkanki.

Wspomaga metodę immunologiczną, szczególnie w chorobach stawów i zaburzeniach wrażliwości. Woda java też przywraca prawidłową produkcję soków trawiennych i poprawia ogólną ilość flory jelitowej, ograniczając tym samym proces gnilny w jelitach. Wspomaga odchudzanie i ogranicza przyrost tkanki tłuszczowej, szczególnie u osób, których dieta obfituje w tłuszcze. Podnosi poziom hormonu sytości (leptyny), a także wspomaga metabolizm węglowodanów. Po 2-3 miesiącach kuracji poprawia profil cukru i lipidów we krwi oraz obniża nadmierne ciśnienie tętnicze.

Inne zalety wody java

Woda java nawadnia prędzej i w większym stopniu aniżeli zwykła woda mineralna. Wspomaga również wysiłek fizyczny, gdyż zwiększa wytrzymałość, wzmaga odnowę organizmu po wysiłku, zmniejsza zapasy ciała i przyspiesza usuwanie mleczanu z mięśni (tzw. bolesność).

 

Aldona