Czym jest woda java i dlaczego warto ją pić?

Czym jest woda java i dlaczego warto ją pić?

BEE – woda Java jest alkaliczna (zasadowa), co wyróżnia ją spośród innych wód butelkowanych o pH aż do 9. 2. Dzięki temu jest przydatna w procesie odkwaszania organizmu. Jest to woda mineralna średniozmineralizowana o mineralizacji całkowitej 825 mg/d. Wśród anionów dominują jony wodorowęglanowe i węglanowe o łącznej zawartości 521. 3 mg/d, natomiast wśród kationów największe znaczenie ma szczególny jon sodu – 254 mg/d. 5 mg/d.

Czym odznacza się woda java?

Nie jest to zwykła woda źródlana, której wiele rodzajów można znaleźć w sklepach. Jej właściwości lecznicze doceniane są już od ponad 50 lat, a jej popularność wciąż rośnie. Ma ona inny poziom pH niż typowa woda. Wielką popularność zdobyła wśród Japończyków oraz Koreańczyków, którzy od wielu lat stosują ją jako środek leczniczy w leczeniu wielu chorób. Nie jest to jednak zwykła woda, którą na co dzień dostarczamy do naszych domów. Tradycyjna kranówka bardzo różni się od wody alkalicznej, ponieważ reaguje na nią w różny sposób.

Dlaczego woda java jest taka zdrowa?

Wysokie pH wody java jest niezbędne dla naszego zdrowia, ponieważ to właśnie ona na początek pomaga w utrzymaniu właściwej równowagi kwasowo-zasadowej przez procesy zachodzące w organizmie, w tym prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układu pokarmowego. Ma to bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, a także witalność. Nawet po przegotowaniu pH wody java pozostaje wysokie, dzięki czemu może być ona stosowana w wielu różnych formach oraz jako dodatek do skoncentrowanych napojów owocowych, gorących napojów i nie tylko.

Jakie są jeszcze inne właściwości tej wody?

Ponadto, woda java charakteryzuje się ujemnym wskaźnikiem redox. Potencjał redox to jest miara możliwości oddawania i przyjmowania elektronów. Jest to wskaźnik związany z teorią wolnych rodników, która mówi, że w akcie metabolizmu komórkowego tworzą się tzw. wolne rodniki. Im mniej można ich znaleźć, tym zdrowsze są nasze komórki. Tym samym picie wody o ujemnym potencjale redox ma pozytywny wpływ na organizm, ponieważ woda stanie się antyoksydantem i wyeliminuje wolne rodniki.

Dlaczego woda java jest taka cenna w naszym kraju?

Woda alkaliczna java może być produktem rzadko spotykanym i też jak na razie nie jest taka popularna. W Polsce wydobywana jest tylko ze źródła na Podkarpaciu, które jest jednym z najwspanialszych terenów w Polsce, przy głębokim odwiercie Humniska na terenie Podkarpacia w Brzozowie. Warto zaznaczyć, że spożycie naturalnej wody alkalicznej na świecie jest niewielkie.

 

Aldona