Atopowe zapalenie skóry. Jak właściwie dbać o higienę

Atopowe zapalenie skóry. Jak właściwie dbać o higienę

Atopowe zapalenie skóry dotyka około dwudziestu procent ludzi na całym świecie. Najczęściej atakuje w pierwszych miesiącach życia lub kiedy dziecko ma od sześciu do siedmiu lat. Mimo upływu lat lekarze nadal nie wiedzą co powoduję tę chorobę. Czy jest to kwestia dziedziczenia, czy też jak sądzą niektórzy nadmiernej higieny u dzieci. Znamy jednak sposoby, które pozwolą nam całkowicie lub znacznie wyeliminować przykre dolegliwości związane z AZS.

Pierwsze objawy AZS to swędzenie skóry oraz zaczerwieniania. O ile małe dziecko nie powie nam, że coś go swędzi, to same zmiany skórne da się łatwo zaobserwować. Najczęściej występują na nosie, czole oraz zgięciach kolan i nóg. Jeżeli nie zareagujemy odpowiednio, szybko mogą zamienić się w ropne kostki, a skóra naszego dziecka będzie wyglądała jak w przypadku osób chorych na liszaj.

Zdobądź więcej informacji https://www.nowafarmacja.pl/atopowe-zapalenie-skory-azs-luszczyca-2

Warto wiedzieć, że atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną

Nie musimy zatem stosować żadnych szczególnych środków ostrożności w kontakcie z naszym dzieckiem. Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby najbliższe otoczenie dziecka było czyste i w sposób maksymalny pozbawione brudu i kurzu. Czynniki te nie tylko powodują uszkodzenia mechaniczne skóry, ale też uczulają maluszka, a w sytuacjach skrajnych mogą spowodować infekcje.

Przy AZS skóra dziecka jest niezwykle sucha, wrażliwa i podrażniona

Źle na nią działają pomieszczenia, w których jest zamontowana klimatyzacja. Wykluczone są pływalnie, w których znajduję się woda chlorowana oraz wszelki dym papierosowy. Musimy też zaopatrzyć się w środki higieny osobistej, które nie będą wysuszały skóry dziecka. Powinien to być krem na atopowe zapalenie skóry i łuszczycę, naturalne mydła czy rozmaite emolienty. Ważne, aby kosmetyki nie zawierały sztucznych składników, które przedłużają ich trwałość, ale znacząco wysuszają skórę. Naturalne kosmetyki mają natomiast te właściwości, że nawilżają skórę, czynią ją bardziej sprężystą, elastyczną oraz odbudowują barierę ochronną. Skóra myta takimi środkami nie traci tak łatwo wody oraz nie jest narażona na uszkodzenia mechaniczne.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *