Dwa ważne pytania o fotowoltaikę

Dwa ważne pytania o fotowoltaikę

Fotowoltaika, jako rozwiązanie stosunkowo nowe, równie często jest przedmiotem merytorycznych dyskusji, co debat, które opierają się na domniemaniach i domysłach. Te drugie są szczególnie niekorzystne. W czasie ich trwania zwykle rodzą się mity wykazujące się tendencją do utrwalania się w świadomości jednostek.

Na szczęście, ich obalanie wcale nie jest aż tak problematyczne, jak mogłoby się to nam wydawać.

Czy w Polsce jest wystarczająco dużo słońca?

Systemy fotowoltaiczne bazują na promieniowaniu słonecznym, a ponieważ jest to odnawialne źródło energii, powszechnie przyjmuje się, że jest to jeden z ich największych atutów. Tymczasem okazuje się, że nie każdy ma co do tego pewność. Wystarczy przypomnieć sobie ostatni urlop, aby zapytać o to, czy słońca nie jest w naszym kraju za mało. Na szczęście, tego typu obawy nie znajdują uzasadnienia. Mapy nasłonecznienia dla naszego kraju pozwalają na duży optymizm, ilość energii jaką wskazują jest bowiem bardziej niż odpowiednia do tego, aby energetyka słoneczna rozwijała się w naszym kraju. Wystarczy zresztą spojrzeć w kierunku Niemiec, które przy zbliżonych warunkach pogodowych zaufały jej już dawno.

Czy to nam nie zaszkodzi?

Bardzo poważne obawy użytkowników wiążą się również z tym, czy fotowoltaika nie będzie wywierać niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie. Wszak wiele nowych technologii nie jest jeszcze przebadanych i nikt nie ma pewności, jakie piętno wycisną na nas za kilka lub kilkanaście lat. Na szczęście, również w tym przypadku nie ma powodów do obaw. Panele są budowane z materiałów, które w zdecydowanej większości mogą podlegać czy to utylizacji, czy to recyklingowi. Składają się z aluminium, szkła, krzemy krystalicznego oraz tworzywa sztucznego, nie są więc w żaden sposób szkodliwe dla naszego zdrowia. Także podczas swojej pracy panele nie przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń. Niestety, gdy korzystamy z nieodnawialnych źródeł energii zwykle nie mamy aż tak dużego powodu do optymizmu, co wyraźnie wskazuje na przewagę fotowoltaiki.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *