Farba akrylowa – co można nią pomalować?

Do najczęściej wybieranych dziś farb ściennych należą nowoczesne farby akrylowe. Powszechnie dostępne, występujące w wielu różnych odcieniach i coraz bardziej fantazyjnych kolorach, sprawdzają się doskonale w pomieszczeniach, gdzie nie występuje wilgoć. Nie można ich wprawdzie moczyć ani szorować, tak jak farb lateksowych, są jednak wystarczające w trakcie większości remontów. Warto również wiedzieć, że farba akrylowa to nie tylko farba ścienna – można jej użyć także po to, by odnowić stare meble lub stworzyć wyjątkowe dekoracje wnętrza.

Ściany we wnętrzach

To pierwsze, najbardziej oczywiste zastosowanie farb akrylowych. Producenci proponują dziś naprawdę wiele kolorów i odcieni, więc pole dla kreatywności prezentuje się naprawdę imponująco. Farba taka jak Dulux Acryl Matt 3w1 sprawdza się doskonale w salonie, przedpokoju czy sypialni, lepiej jednak nie malować nią łazienki czy kuchni –  niestety, nadmiar wilgoci jej szkodzi, a ewentualnych zabrudzeń raczej nie można szorować, zwłaszcza na mokro. W kuchni i łazience lepiej będzie zastosować farbę ścienną lateksową, o wyższej zawartości żywicy i większej wytrzymałości.

Stare meble i drewniane elementy

Farbami akrylowymi można też z powodzeniem malować drewno. Wystarczy przedtem oszlifować z niego starą warstwę lakieru lub bejcy. Po wyschnięciu farby, dla zabezpieczenia koloru i struktury powłoki, pokrywamy drewniany mebel nowym lakierem. Wiele osób sięga też po akrylowe farby do wnętrz, malując meble stworzone samodzielnie z modnych europalet.

Panele ozdobne 3D

Kolejny sposób na wykorzystanie farby ściennej akrylowej jest pomalowanie nią styropianowych lub gipsowych paneli 3D, przyklejonych na ścianę lub sufit. Taka ozdoba może się prezentować naprawdę kreatywnie i ciekawie, tym bardziej, że w sklepach znajdziemy mnóstwo wyszukanych wzorów modnych ostatnio paneli. Ich zaletą jest między innymi właśnie możliwość dowolnej zmiany koloru z pomocą farby ściennej. Pomalowany styropian czy gips nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń ani powłok utrwalających farbę.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz