Impregnowanie drewna na zewnątrz

Impregnowanie drewna na zewnątrzImpregnat do drewna na zewnątrz znacznie różni się od tych preparatów, które są przeznaczone do zastosowania wewnętrznego. Wynika, to z innych zagrożeń, na jakie narażone jest drewno, które pozostaje bez osłony, jaką gwarantuje pomieszczenie.

Impregnat do drewna na zewnątrz przede wszystkim tworzy bardziej odporną na uszkodzenia mechaniczne i grubszą powłokę. Niestety odbywa się to kosztem wydajności preparatu i łatwości jego zastosowania. Taki impregnat musi też dłużej schnąć. Bywa, że czas wysychania trwa tu nawet kilkanaście godzin. Jednak taki impregnat skutecznie zabezpieczy drewno przed działanie warunków atmosferycznych. Musimy być bowiem świadomi, że pozostawiane na zewnątrz meble, czy elementy konstrukcyjne będą co chwila narażone na działanie wody, a w zimie deszczu i mrozu. Nawet jeśli będziemy nasze drewniane meble wnosić do domu, kiedy warunki na zewnątrz się pogorszą, to i tak działają na nie promienie UV oraz słońce. Drewno, które jest pozbawione ochrony lub ta ochrona jest po prostu niewystarczająca, bardzo szybko zacznie niszczeć i przestanie spełniać swoje funkcje. Dodatkowo będą go drążyć wszelkie organizmy żywe, co oznacza jego gnicie i rozpadanie się. To podstawowe powody, które przemawiają za zastosowaniem solidnej impregnacji.

Ważne jest też to, w jaki sposób położymy preparat. Bardzo ważne jest oczyszczenie powierzchni. Najpierw powinniśmy zmyć z drewna wszelkie plamy oleju i żywicy. Następnie należy drewno wyrównać. Zanim je pokryjemy preparatem musimy więc zadbać, aby na powierzchni nie było żadnych zadziorów i odkształceń. Kolejnym etapem jest ponowne umycie drewna. Trzeba usunąć pył, który pozostał po szlifowaniu oraz jeszcze raz musimy obmyć powierzchnie. Dopiero wtedy możemy impregnować drewno. Preparat nakładamy w dwóch warstwach. Zanim położymy drugą, pierwsza musi wyschnąć. Czas schnięcia trwa około dwóch godzin w przypadku standardowych środków, do kilkunastu godzin, jeśli zastosujemy te bardziej ostre. Musimy pamiętać, że impregnat nie może być nakładany na mokre drewno i jego wilgotność nie może przekroczyć dwudziestu procent.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz