Kominek DGP a ogrzewanie całego domu

Kominek kojarzy się przede wszystkim z ciepłem domowego ogniska, wspólnymi spotkaniami, rodzinnym ciepłem. Jest to także doskonały sposób, by ogrzać cały dom – w tej sytuacji optymalnym rozwiązaniem okazuje się kominek DGP – zapewniający dystrybucję gorącego powietrza. Narzędzie to zwiększa wydajność rozwiązania grzewczego, zapewnia ciepło we wszystkich pomieszczeniach, a także odczuwalną oszczędność.

Zalety i wady kominka DGP

Kominek DGP a ogrzewanie całego domuKominek DGP to inwestycja, która do tanich nie należy, z reguły jest to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, nie mniej jednak zapewnia on wiele korzyści. Większość inwestorów decyduje się na montaż kominka z wkładem zamkniętym, dopełniając go instalacją umożliwiającą rozprowadzanie ciepła.

Odpowiednie zaplanowanie kominka DGP to prosty i skuteczny sposób na to, by w widoczny sposób obniżyć koszty ogrzewania budynku, w którym funkcjonują również inne źródła ciepła, wykorzystywane przede wszystkim w okresie niskich temperatur.

Warto pamiętać, że kominek DGP to rozwiązanie, które sprawdza się w czasie, gdy temperatury na zewnątrz nie są bardzo niskie – podczas mrozów wskazane są alternatywne rozwiązania, wykorzystujące droższe i bardziej kaloryczne paliwo niż drewno, np. ogrzewanie węglowe, gazowe lub elektryczne.

Niepodważalną zaletą kominka DGP jest to, że zapewnia on ciepło praktycznie w każdej sytuacji, także w przypadku ewentualnej awarii prądu czy przerwy w dostawie gazu. Chcąc ogrzać pomieszczenia, wystarczy rozpalić ogień – ciepło odczuwalne jest zaledwie po upływie kilku minut.

Niestety, kominek DGP nie jest także pozbawiony wad – rozwiązanie to wymaga stałego nadzoru i stałego uzupełniania paliwa, czyli szybko spalającego się drewna. W przypadku braku ogrzewania przez dłuższy czas (np. podczas podczas wyjazdu na urlop), ponowne nagrzanie kominka po rozpaleniu ognia wymaga sporo czasu.

System DGP w kominku nie umożliwia także podgrzewania wody użytkowej, dlatego też zdecydowanie lepiej traktować to rozwiązanie jako dodatkowe źródło ciepła.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *