Koszt całkowity leasingu – na to uważaj

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku kredytów samochodowych, również oferta związana z leasingiem aut jest bardzo zróżnicowana. Nie wszystkie podmioty oferują swoim klientom leasing na tak samo korzystnych warunkach. W konsekwencji mamy do czynienia z sytuacją, w której jedynie porównywanie kolejnych propozycji może dać nam odpowiedź na pytanie o to, która jest najbardziej atrakcyjną. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę?

Koszt całkowity

Tym, co pozwala nam na ocenę atrakcyjności leasingu, w pierwszej kolejności jest jego koszt całkowity. Najczęściej definiuje się go jako sumę wszystkich opłat, które wiążą się bezpośrednio z leasingiem. Podaje się go procentowo, choć wiele firm chętnie informuje również o konkretnej kwocie. Na koszt całkowity składa się nie tylko czynsz inicjalny, ale również zsumowane wszystkie raty oraz wykup, jeśli więc podawany jest w rzetelny sposób, powinniśmy dowiedzieć się z niego, ile rzeczywiście zapłacimy za leasing. Niestety, nie wszystkie firmy leasingowe są jednakowo sumienne.

Koszt całkowity leasingu - na to uważaj

Na to uważaj

Czy wyjątkowo niski koszt całkowity powinien budzić nasz niepokój? Niestety, coraz częściej musimy liczyć się z tym, że jest on jedynie zagraniem marketingowym, które ma nas przekonać, że leasing samochodów w danej firmie jest bardziej opłacalny niż u jej konkurentów. Najpopularniejszą praktyką jest więc nieuwzględnienie wykupu. Ten nie zawsze jest bardzo wysoki, a w związku z tym osoba, która nie jest wystarczająco doświadczona, nie musi nawet zauważyć tego, że koszt całkowity leasingu nie jest tym, jaki w rzeczywistości przyjdzie jej ponieść.

Innym zwyczajem, który może wprowadzić w błąd jest brak informacji o określonych obowiązkowych usługach idących w parze z leasingiem. Te potrafią zaskakiwać nawet znawców tematu, a jednak – jeśli pojawiają się w umowie – trzeba się na nie zgodzić. Czasem ich koszt to nawet kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca. Jeśli nie pojawia się w koszcie całkowitym leasingu, może to sprawić, że koszt taki będzie wyraźnie niższy niż faktycznie powinno mieć to miejsce.

Więcej na www.scmultirent.pl

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *