Lokata i oprocentowanie

Kluczowym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę przy wyborze lokat, jest oczywiście oprocentowanie. Jednak może ono się różnić w przypadku pojedynczych lokat, nie w zakresie wysokości, ale sposobu jego obliczania.

Patrząc na to, jakie lokata ma oprocentowanie, musimy przede wszystkim pamiętać, że od jego wysokości powinniśmy odliczyć tak zwany podatek Belki. Jest on obowiązkowy dla wszystkich, którzy otrzymują zyski z tytułu bankowego. Podatek standardowo wynosi dziewiętnaście procent i jest on naliczany automatycznie oraz od razu odejmowany od zarobionej kwoty, czyli na naszym koncie lądują odsetki już po odjęciu podatku. Samo oprocentowanie lokat jest związane z wysokością stóp procentowych Banku Centralnego. Ich wysokość jest zaś określana przez Radę Polityki Pieniężnej, raz w miesiącu podczas specjalnego zebrania. Same stopy procentowe to nic innego jak cena, jaką opłaci typowy bank, bankowi centralnemu w zamian za pożyczone mu pieniądze. Jednak nadal naszym naczelnym zadaniem jest wybór najwyższego oprocentowania, celem zapewnienia nam jak najwyższych zysków.

Samo oprocentowanie może być zmienne lub stałe. W zależności od tego, które wybierzemy, poniesiemy odpowiednie konsekwencje naszego wyboru. Przy oprocentowaniu zmiennym, bank może je zmienić w trakcie trwania umowy lokaty. Jeżeli będzie się to wiązać z podwyższeniem stóp procentowych, to jest to dla nas bardzo dobra informacja, gdyż zarobimy wtedy stosunkowo więcej. Jeśli jednak stopy procentowe spadną, to wraz z nimi spadnie nasze oprocentowanie. Dodatkowo wadą lokaty ze zmiennym oprocentowaniem jest fakt, że nie jesteśmy w praktyce w stanie wyliczyć zysku, jaki otrzymamy. W przypadku stałego oprocentowania, od początku wiemy, ile zarobimy na danej lokacie. Dzieje się tak, gdyż mamy pewność, że oprocentowanie nie zmieni się przez cały okres trwania lokaty. Oprocentowanie stałe jest też korzystne, jeśli mówimy o automatycznych lokatach, które odnawiają się po zakończeniu. Wtedy nie musimy za każdym razem martwić się o wysokość oprocentowania.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz