Motywowanie pracowników – najpopularniejsze formy

Pracowników można motywować na wiele sposobów. Nietrudno się przy tym domyślić, że można je podzielić na te, które charakteryzują się zarówno mniejszą, jak i większą skutecznością. Warto zapoznać się więc z ich podstawowym podziałem pozwalającym na znalezienie najskuteczniejszego rozwiązania.

Motywowanie pozytywne

Choć motywacja pracowników może być zarówno pozytywna, jak i negatywna, zdaniem wielu specjalistów jedynie ta pierwsza może przynieść trwałe rezultaty. Oczywiście, nie składa się ona z jednej tylko metody. Największą popularnością cieszy się motywowanie finansowe, w skład którego wchodzą wszelkie nagrody finansowe, premie uznaniowe oraz te, które przyznaje się w zależności od wyników pracy. Ciekawym rozwiązaniem jest też motywowanie pozapłacowe. Obecnie obejmuje ono przede wszystkim dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe, karnety do kin i klubów fitness, kursy języków obcych, wyjazdy integracyjne dla pracowników, bony świąteczne, karty upominkowe oraz zniżki na produkty i usługi, jakie oferuje dana firma.

Motywowanie negatywne

Oczywiście, motywowanie pozywane nie jest jedynym, jakie znajduje zastosowanie. Nadal mamy do czynienia również z jego negatywnym odpowiednikiem. I ten rodzaj motywowania ma swoje uzasadnienie, pozwala bowiem na tworzenie wizerunku firmy, która jest sprawiedliwa zarówno wówczas, gdy nagradza, jak i wtedy, gdy stosuje system kar w stosunku do zatrudnionych przez siebie osób. Niestety, stosowane nieumiejętnie lub uznawane za jedyny sposób na motywowanie pracowników, przynosi zwykle więcej strat niż zysków i to zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Cierpi na tym również wizerunek firmy i to pomimo tego, że właśnie jego budowanie miało być celem podejmowania działań tego rodzaju.

Motywowanie nie działa?

Niektórzy pracodawcy ubolewają nad tym, że podejmowane przez nich kroki nie działają i to zarówno wówczas, gdy mamy do czynienia z motywowaniem pozytywnym, jak i negatywnym. Na szczęście, w zdecydowanej większości przypadków problemem jest nie nieskuteczność procesu, ale brak świadomości tego, że celu nigdy nie osiągnie się jednorazowym działaniem.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *