Od czego zależy wysokość składki OC. Samodzielne obliczanie OC

Wielu z nas zastanawia się często, od czego zależy wysokość ich składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC. Aby się tego dowiedzieć, trzeba przeprowadzić samodzielne obliczanie OC.

[Dane samochodu]

Od czego zależy wysokość składki OC. Samodzielne obliczanie OCNa wysokość składki wpływa przede wszystkim marka i model samochodu. Ubezpieczenie obowiązkowe OC przypisywane jest do konkretnego pojazdu, a nie do jego właściciela. Jeśli mamy pojazd, który statystycznie powoduje najwięcej wypadków, to zapłacimy wyższą składkę OC. Ważna jest też pojemność silnika. Im większa pojemność silnika, tym większa jego moc. Pojazdy mogące rozwijać duże prędkości, w momencie zderzenia powodują rozleglejsze szkody. Im większy prawdopodobny rozmiar szkód spowodowanych danym pojazdem, tym wyższa składka OC. Warto też zwrócić uwagę na przebieg samochodu przy jego zakupie. Większe zużycie pojazdu sprawia, że jest on mniej bezpieczny i łatwiej o szkodę na drodze. Zatem składka OC rośnie wraz z większym przebiegiem pojazdu.

[Dane właściciela]

Niestety na wysokość składki mają wpływ też zmienne, na które nie jesteśmy w stanie nic poradzić. To nasze dane osobowe. To kiedy urodził się właściciel pojazdu oraz inni współwłaściciele, również ma spore znaczenie. Im młodszy kierujący, tym statystycznie może spowodować więcej szkód, zatem ryzyko jego ubezpieczenia będzie większe. Bardzo ważne jest też, to kiedy otrzymaliśmy prawo jazdy. Wedle towarzystwa ubezpieczeniowego im krócej prowadzimy samochód, tym mniej mamy doświadczenia. Efektem tego jesteśmy bardziej skłonni powodować wypadki samochodowe. Niestety fakt ten znajduję potwierdzenie w statystykach. Młodzi, niedoświadczeni kierowcy nie tylko powodują najwięcej wypadków drogowych, ale też ich skutki są niestety najbardziej tragiczne. Ryzyko jest tym wyższe, im szybszym samochodem porusza się niedoświadczony i młody kierowca. Znaczenie ma też miejsce naszego zamieszkania. Jeśli jesteśmy mieszkańcem dużego miasta, to z założenia płacimy wyższą składkę na obowiązkowe ubezpieczenie OC. Osoby zamieszkujące obszary o mniejszym natężeniu ruchu, będą tutaj w sytuacji uprzywilejowanej.

Oblicz składkę na https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz