Rola badań klinicznych

Medycyna wciąż rozwija się, aby proponować pacjentom lepsze terapie oraz leki pozwalające wydłużyć życie. Nie jest to jednak możliwe bez badań klinicznych, w ramach których przetestowane wcześniej pod wieloma względami leki podawane są wybranym grupom pacjentów. Pomimo tego, wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z istotnej roli tego rodzaju badań.

Badania kliniczne w Polsce nie są tematem tak rozpowszechnionym jak na przykład w Stanach Zjednoczonych. Nadal objęte są pewnymi niedopowiedzeniami oraz mitami, które są po prostu szkodliwe. Tymczasem dla wielu chorych to podstawowa, a niekiedy i jedyna szansa na skorzystanie z terapii, gdy wszystkie inne drogi leczenia zostały wyczerpane.

Znaczenie badań klinicznych

Badania kliniczne są wieloaspektową szansą na rozwój medycyny. Z jednej strony dają możliwość rozwijania swoich zdolności oraz poszerzania wiedzy naukowcom i lekarzom, którzy biorą w nich udział od strony eksperckiej. To unikalna możliwość pracy nad innowacyjnymi terapiami, które w przyszłości mogą zmienić życie wielu pacjentów, tak jak czyniły to w przeszłości. Z drugiej strony to również duża szansa dla pacjentów cierpiących na rzadkie czy nie do końca przebadane choroby. Dzięki badaniom klinicznym są w stanie skorzystać z terapii, które nie są dostępne dla każdego, a mogą stanowić szansę na powrót do zdrowia czy pokonanie widma śmierci.

Polskie badania kliniczne

W Polsce trwa projekt Nauka Ratuje Życie, do którego zaangażowana jest m.in. firma Roche. Od 1999 roku kieruje ona badaniami klinicznymi, w których w samej Polsce udział wzięło ponad 20 tysięcy pacjentów. Każdego roku firma inwestuje blisko miliard złotych w rozwój projektów badawczych, którym podstawową wartością jest dobro pacjenta. Obecnie badania te trwają w 11 krajach w Europie. Firma Roche w swojej historii przeprowadziła już 350 podobnych projektów badawczych.

Wspomniany projekt Nauka Ratuje Życie ma na celu nie tylko dotarcie do najnowocześniejszych terapii, ale również rozwój wiedzy lekarzy. To też szansa na zaszczepienie ciekawości medycyną i nauką u najmłodszych pacjentów.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz