Węgiel ekogroszek sposobem na zimowe chłody

Do niedawna wiodącym paliwem był węgiel kamienny, brunatny, oleje oraz gaz ziemny. W ostatnim czasie na plan pierwszy wysuwa się węgiel ekogroszek, stosowany przede wszystkim do zasilania pieców z podajnikiem automatycznym.

Ekogroszek – co warto o nim wiedzieć?

Węgiel ekogroszek to paliwo, które w rzeczywistości produkowane jest z… węgla kamiennego. Zasadniczą różnicą jest wielkość obu paliw – ekogroszek jest znacznie mniejszy, niemniej jednak zapewnia optymalną ilość ciepła.

Średnia wielość ekogroszku wynosi od 5 do 25 mm, jednakże mimo niewielkich rozmiarów jest to opał bardzo ekonomiczny, wydajny, wysokoenergetyczny i – co najważniejsze – bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Węgiel ekogroszek sposobem na zimowe chłodyWęgiel ekogroszek to paliwo, które wymaga stosowania niskoemisyjnych pieców z podajnikiem retortowym, przedmiotowe kotły uważane są za bardziej ekologiczne i ekonomiczne niż standardowe rozwiązania, przeznaczone do opalania węglem kamiennym.

Analizując tę kwestię warto zastanowić się, w jaki sposób powstaje ekogroszek?

Jak wiadomo, węgiel ekogroszek jest produkowany na bazie wysokoenergetycznego węgla kamiennego, charakteryzującego się niską zawartością siarki, wody i substancji niepalnych – są to cechy, które w skondensowanej postaci przejmuje węgiel ekogroszek, dzięki czemu jest to paliwo wydajne pod względem energetycznym, ekonomicznym i nade wszystko ekologiczne.

W czasie palenia ekogroszku wytwarza się stosunkowo niewielka ilość szkodliwych i niebezpiecznych dla środowiska tlenków siarki, zdecydowanie mniejsza jest także ilość popiołu, ponadto podczas palenia ekogroszkiem emitowana jest znacznie mniejsza ilość dwutlenku węgla do atmosfery.

Węgiel ekogroszek jest przystosowany do spalania w kotłach z podajnikiem retortowym – korzystanie z tego rozwiązania korzystnie wpływa na wydajność paliwa, czyli szeroko rozumiane efekty grzewcze. Stosowanie pieca z podajnikiem oznacza także mniejsze nakłady pracy, często wystarczy uzupełnić kocioł ekogroszkiem i usunąć zgromadzony popiół raz kilka dni.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *